Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu ogłasza drugi w 2024 roku nabór wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie - w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu mieleckiego (II)", w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Działanie 7.1 – Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy.
Termin i miejsce składania wniosków:
Wnioski przyjmowane w terminie od dnia 02.09.2024 roku do odwołania:
- w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu ul Chopina 16A, 39-300 Mielec w godzinach pracy Urzędu (tj. w poniedziałek od godziny 08:00 do godziny 16:00, od wtorku do piątku od godziny 07:15 do godziny 15:15) w kancelarii urzędu - parter, pokój numer 1, lub
- w formie elektronicznej1 - za pomocą platformy ePUAP (Pismo ogólne do urzędu), lub
- w formie elektronicznej1 - poprzez platformę praca.gov.pl jako załącznik pisma ogólnego (PSZ-PU) kierowanego do Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu (podpisanie pisma jest równoznaczne z podpisaniem wszystkich załączników do pisma, w tym wniosku).
1 - Wnioski składane w formie elektronicznej muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Wnioski niepodpisane we wskazany sposób, nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Osoba bezrobotna przed dniem złożenia Wniosku lub do 7 dni od dnia jego złożenia jest zobowiązana do zgłoszenia się do doradcy klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu. Przyznanie Bonu na zasiedlenie może zostać uzależnione od opinii doradcy klienta.W przypadku napływu wniosków przekraczających łączną kwotę środków przeznaczoną na przyznawanie bonów na zasiedlenie nabór zostanie zamknięty.
Zasady naboru:
Planowana liczba miejsc w ramach niniejszego naboru: 6.
Wysokość środków przyznanych w ramach bonu: 8 000,00 zł brutto.
Nabór dotyczy przyznawania bonów wyłącznie dla osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia, dla których objęcie taką formą pomocy wynika z opracowanego Indywidualnego Planu Działania (IPD).
Wsparcie dla osób młodych, do 30 roku życia będzie udzielane w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce (GdM) tzn. w ciągu 4 miesięcy osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Przy czym, okres 4 miesięcy, w ciągu którego należy udzielić wsparcia osobom do 25 roku życia liczony będzie od dnia rejestracji w urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia okres ten liczony będzie od dnia przystąpienia do projektu.
Udział w projekcie osoby młodej do 30 roku życia będzie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych w obecności doradcy zawodowego lub doradcy klienta.
Bonu na zasiedlenie nie może otrzymać Bezrobotny, który korzystał z tej formy wsparcia w tutejszym Urzędzie i po raz kolejny wnioskuje o przyznanie bonu na zasiedlenie
Bon na zasiedlenie może zostać przyznany w związku z podjęciem przez osobę bezrobotną poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:
- z tytułu ich wykonywania będzie osiągała wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz z tego tytułu będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym,
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której osoba bezrobotna zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie,
- będzie pozostawała w zatrudnieniu lub będzie prowadziła działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy w okresie 8 miesięcy od dnia przyznania bonu.
Wyżej wymienione przesłanki muszą zostać spełnione łącznie.
Zatrudnienie - oznacza, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku, wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą
Inna praca zarobkowa - oznacza to wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych
Działalność gospodarcza - oznacza zorganizowaną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i w sposób zorganizowany w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców
Szczegółowe warunki przyznawania i rozliczania bonów na zasiedlenie określa "Regulamin w sprawie przyznawania bonu na zasiedlenie" - do pobrania poniżej.
Wnioski rozpatrywane będą według daty wpływu kompletnego wniosku do Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.
Wnioski, które wpłyną poza ustalonym terminem naboru będą rozpatrywane negatywnie.
Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu zastrzega, że zawarcie umowy o przyznanie bonu na zasiedlenie uzależnione jest od faktycznego dysponowania środkami finansowymi przez tut. Urząd a przeznaczonymi na ten cel.
Szczegółowych informacji udziela:
- Katarzyna Wasilonek
- telefon numer: 17 788 00 73
#FunduszeEuropejskie
Informacje dodatkowe:
Instrukcja jak wysłać Pismo do urzędu przez praca.gov.pl.
Wysłanie pisma wymaga założenia konta w portalu praca.gov.pl.
Informacja jak założyć konto w praca.gov.pl.
Pismo wymaga złożenia podpisu poprzez Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Informacja jak założyć Profil Zaufany.
Wysłanie pisma wymaga założenia konta w portalu praca.gov.pl.
Informacja jak założyć konto w praca.gov.pl.
Pismo wymaga złożenia podpisu poprzez Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Informacja jak założyć Profil Zaufany.