Публикатор

„Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie mieleckim(II)” - 2016

Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu informuje, że realizowany jest w bieżącym roku projekt Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie mieleckim (II)" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Oś priorytetowa I Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe", Poddziałanie 1.1.2 „Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych".

Projekt skierowany jest do osób młodych w wieku 18 – 29 lat, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu jako bezrobotne (dla których został ustalony I lub II profil pomocy), które w okresie 4 tygodni przed przystąpieniem do projektu nie szkoliły się ze środków publicznych – tzw. młodzież NEET. Uczestnicy projektu muszą spełniać jednocześnie kryteria ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W celu osiągnięcia wymaganej efektywności w pierwszej kolejności należy kierować osoby z poniżej wymienionych grup:

  1. Osoby długotrwale bezrobotne(uwaga definicja PO WER  inna niż w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy):
    1. W przypadku osób w wieku 18-24 (przed ukończeniem 25 roku życia czyli do dnia poprzedzającego 25 urodziny) pozostawanie bez zatrudnienia nieprzerwanie  przez okres 6 miesięcy (należy wykazać w oświadczeniu faktyczny czas pozostawania bez zatrudnienia z uwzględnieniem zarówno okresu przed rejestracją w PUP Mielec, jak i po ostatniej rejestracji).
    2. W przypadku osób w wieku 25-29 (przed ukończeniem 30 roku życia czyli do dnia poprzedzającego 30 urodziny) pozostawanie bez zatrudnienia nieprzerwanie  przez okres 12 miesięcy (należy wykazać w oświadczeniu faktyczny czas pozostawania bez zatrudnienia z uwzględnieniem zarówno okresu przed rejestracją w PUP Mielec, jak i po ostatniej rejestracji).
  2. Osoba bezrobotna niepełnosprawna w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
  3. Osoba o niskich kwalifikacjach- za osobę o niskich kwalifikacjach uznaje się osobę posiadającą wykształcenie na poziomie do ISCED 3 – tj. wykształcenie ponadgimnazjalne – Liceum ogólnokształcące, Liceum profilowane, Technikum, Uzupełniające liceum ogólnokształcące, Technikum uzupełniające, Zasadnicza szkoła zawodowa).

 

W ramach projektu proponujemy następujące usługi i instrumenty rynku pracy:

  • pośrednictwo pracy poprzedzone IPD,
  • poradnictwo zawodowe poprzedzone IPD,
  • staże (560 osoby),
  • szkolenia (100 osób),
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej (60 osób).

 

Projekt jest realizowany od 01.01.2016r. do 31.12.2016r.
Całkowita wartość projektu wynosi: 4 946 489,00 zł.
 

Każdy uczestnik projektu zobowiązany jest do złożenia w PUP w Mielec oświadczenia dotyczącego jego sytuacji na rynku pracy po upływie 4 tygodni od zakończenia/przerwania udziału w projekcie  (druk oświadczenia dostępny w siedzibie Urzędu i na stronie http://www.pup.mielec.pl/bezrobotni_poszukujacy_pracy/dokumenty_do_pobrania.html).