Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu ogłasza drugi w 2025 roku nabór wniosków o organizację staży w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego Plus pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych z powiatu mieleckiego (II)", w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Działanie 7.1 – Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy.
Termin i miejsce składania wniosków:
Wnioski przyjmowane będą w terminie od dnia 03.02.2025 roku do odwołania:
- w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu ul Chopina 16A, 39-300 Mielec w godzinach pracy Urzędu (tj. w poniedziałek od godziny 08:00 do godziny 16:00, od wtorku do piątku od godziny 07:15 do godziny 15:15) w kancelarii urzędu - parter, pokój numer 1;
- lub w jednej ze wskazanych form elektronicznych1:
- za pomocą platformy ePUAP (Pismo ogólne do urzędu), lub
- poprzez platformę praca.gov.pl jako załącznik pisma ogólnego (PSZ-PU) kierowanego do Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu (podpisanie pisma jest równoznaczne z podpisaniem wszystkich załączników do pisma, w tym wniosku), lub
- z wykorzystaniem systemu e-Doręczeń
Adres doręczeń elektronicznych (ADE)
POWIATOWY URZĄD PRACY W MIELCU
AE:PL-95153-36111-HTAWT-21
Zasady naboru:
Planowana liczba staży w ramach naboru: 52.
Termin rozpoczęcia staży - nie później niż od dnia 12.05.2025 roku.
Okres organizowanych staży: maksymalnie 4 miesiące.
Nabór dotyczy organizacji staży dla zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu osób bezrobotnych, dla, których objęcie taką formą pomocy wynika z opracowanego Indywidualnego Planu Działania (IPD).
Szczegółowe warunki kwalifikowalności uczestników staży na dzień przystąpienia do projektu:
Zgodnie ze Specyficznymi Kryteriami Dostępu dla Działania FEPK.07.01 co najmniej 80% uczestników projektu będą stanowiły osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu, jako bezrobotne należące do grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy tj.:
- osoby młode, do 30 roku życia (do dnia poprzedzającego dzień 30 urodzin),*
- osoby starsze, powyżej 55 roku życia,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- kobiety,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby o niskich kwalifikacjach.
* Wsparcie dla osób młodych, do 30 roku życia będzie udzielane w projekcie zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce (GdM) tzn. w ciągu 4 miesięcy osobom młodym zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Przy czym, okres 4 miesięcy, w ciągu którego należy udzielić wsparcia osobom do 25 roku życia liczony będzie od dnia rejestracji w urzędzie pracy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia okres ten liczony będzie od dnia przystąpienia do projektu.
* Udział w projekcie osoby młodej do 30 roku życia będzie poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych w obecności doradcy klienta lub doradcy zawodowego.
Możliwość skorzystania ze stażu zależeć będzie od wyników testu umiejętności cyfrowych. W przypadku niewystarczającego poziomu kompetencji cyfrowych do odbycia stażu na danym stanowisku, osoba ta powinna odbyć kurs uzupełniający poziom kompetencji cyfrowych.
Rozpatrzenie wniosku podlega ocenie formalnej oraz ocenie merytorycznej.
- Wnioski powinny być złożone zgodnie z obowiązującymi drukami załączonymi w ogłoszonym naborze.
- Przy ocenie merytorycznej wniosku Dyrektor Urzędu bierze pod uwagę:
- zatrudnialność po zakończeniu poprzednio organizowanych u wnioskodawcy staży i ich trwałość oraz dotychczasową współpracę w zakresie organizacji staży (dotyczy umów realizowanych w bieżącym roku i poprzednim roku kalendarzowym).
- zawód, w którym organizowany jest staż (ocena dokonywana jest pod kątem zasadności jego organizacji w formie stażu oraz potrzeb rynku pracy z uwzględnieniem zawodów deficytowych zrównoważonych czy nadwyżkowych)
- opis zadań na stanowisku zaplanowanych do realizacji podczas stażu.
- Dyrektor Urzędu dopuszcza możliwość organizacji staży poza terenem powiatu mieleckiego pod warunkiem wskazania przez Wnioskodawcę kandydata na staż zainteresowanego jego odbyciem poza terenem powiatu.
- Dyrektor Urzędu zastrzega sobie możliwość negatywnego rozpatrzenia wniosku biorąc pod uwagę możliwość dokonania naboru na organizowane stanowisko stażu spośród zarejestrowanych osób bezrobotnych spełniających wskazane wymagania Wnioskodawcy.
- Wnioskodawca deklarując zatrudnienie po zakończeniu stażu zobowiązuje się do zatrudnienia stażysty po zakończeniu stażu na okres nie krótszy niż 3 miesiące, przy czym:
- w przypadku umowy o pracę: pełny wymiar czasu pracy,
- w przypadku umowy cywilno-prawnej (umowa zlecenie lub umowa o dzieło) wartość umowy co najmniej trzykrotna wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W przypadku umowy o dzieło, w których nie określono czasu trwania umowy, wartość umowy musi być równa lub wyższa od trzykrotności wartości minimalnego wynagrodzenia.
- Zawód, w którym organizowany będzie staż musi być zgodny z obowiązującą klasyfikacją zawodów i specjalności.
- Urząd nie dopuszcza w złożonych wnioskach zmian dotyczących zawodów, w których będzie organizowany staż.
- Klasyfikacja zawodów i specjalności dostępna jest na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.
- Wnioskodawcy planując zadania do wykonania przez osobę bezrobotną podczas stażu mają możliwość korzystania z opisu zawodów zamieszczonego na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.
- Wnioski złożone w organizowanym naborze będą rozpatrywane na bieżąco według kolejności ich złożenia (w przypadku wniosku nie kompletnego decyduje data uzupełnienia wniosku).
- Wnioski, dla których przekroczona zostanie liczba zaplanowanych w ramach naboru miejsc staży rozpatrzone zostaną negatywnie.
- Nabór może zostać zamknięty m.in. w przypadku napływu wniosków przekraczających liczbę miejsc staży zaplanowanych w ramach naboru.
Szczegółowych informacji udziela:
Katarzyna Wasilonek
tel.: 17 788 00 73
Informacje dodatkowe:
Instrukcja jak wysłać Pismo do urzędu przez praca.gov.pl.
Wysłanie pisma wymaga założenia konta w portalu praca.gov.pl.
Informacja jak założyć konto w praca.gov.pl.
Pismo wymaga złożenia podpisu poprzez Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Informacja jak założyć Profil Zaufany.
Informacja jak założyć e-doręczenia: na stronie www.gov.pl lub biznes.gov.pl
W przypadku składania wniosku przez portal praca.gov.pl wymagane jest posiadanie na portalu praca.gov.pl zweryfikowanego konta organizacji.
W celu weryfikacji konta, należy złożyć wniosek elektroniczny: PGP-WKOKR za pomocą portalu praca.gov.pl. Wniosek powinien być złożony w imieniu organizacji (wybór organizacji w prawym górnym rogu poprzez pole „Kontekst") oraz podpisany przez właściciela firmy lub osobę uprawnioną do reprezentowania podmiotu zgodnie z dokumentami rejestrowymi (np. CEIDG, KRS). Wniosek dostępny jest po zmianie „Kontekstu" na stronie głównej portalu praca.gov.pl w Usługach elektronicznych Urzędów Pracy w zakładce - Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu - Wnioski pozostałe.
W przypadku braku możliwości wyboru kontekstu organizacji należy zwrócić się z wnioskiem o weryfikację konta za pomocą portalu praca.gov.pl - pismo do urzędu (PSZ-PU). Druk wniosku dostępny jest w Dokumentach do pobrania - zakładka "Dla pracodawców i przedsiębiorców", grupa "Wortal PSZ - praca.gov.pl"
#FunduszeEuropejskie