Zasady finansowania usług rynku pracy w 2019 roku

Print Drukuj
 

Zasady finansowania usług rynku pracy w 2019 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu.

  1. W celu zapewnienia jak najszerszemu gronu uprawnionych możliwości korzystania z usług rynku pracy, mając na uwadze, że wydatki powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu ustala Zasady finansowania usług rynku pracy w 2019 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu.
  2. Organizacja usług rynku pracy:
    1. szkoleń,
    2. finansowania studiów podyplomowych,
    3. finansowania kosztów egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz kosztów uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawoduma na celu podniesienie kwalifikacji osób uprawnionych oraz zwiększenie szans na zatrudnienie osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu.
  3. Usługi rynku pracy realizowane są na podstawie:
    1. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 zpóźn. zm.),
    2. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 667),
    3. Regulamniu udzielania zamówień publicznych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu,
    4. Zasad finansowania usług rynku pracy w 2019 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu.
  4. Z usług rynku pracy mogą korzystać osoby uprawnione:
    1. osoba bezrobotna zarejestrowana w PUP w Mielcu,
    2. osoba poszukująca pracy zarejestrowana w PUP w Mielcu, która:
      1. jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
      2. jest zatrudniona u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
      3. otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
      4. uczestniczy w zajęciach w centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
      5. jest żołnierzem rezerwy,
      6. pobiera rentę szkoleniową,
      7. pobiera świadczenie szkoleniowe wypłacane na podstawie art.70 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
      8. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem,
      9. jest cudzoziemcem,
      10. jest pracownikiem oraz osobą wykonującą inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, w wieku 45 lat i powyżej, zainteresowaną pomocą w rozwoju zawodowym.
  5. Szkolenia realizowane są w formie:
    1. szkoleń grupowych,
    2. szkoleń indywidualnych dla osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą,
    3. szkoleń indywidualnych realizowanych pod potrzeby pracodawców w ramach umów trójstronnych.
  6. Szkolenia grupowe realizowane są zgodnie z Planem szkoleń grupowych w 2019 roku. Plan zawiera m.in. informacje o kierunkach i zakresie szkoleń oraz wymagania dla kandydatów na szkolenie.
  7. Szkolenia indywidualne dla osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą realizowane są na podstawie wniosku złożonego przez osobę uprawnioną zawierającego uzasadnienie celowości uczestnictwa we wskazanym szkoleniu oraz oświadczenia o zamiarze podjęcia działalności gospodarczej po zakończeniu szkolenia.
  8. Szkolenia indywidualne pod potrzeby pracodawców realizowane są w ramach umów trójstronnych zawartych pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy (Starostą), pracodawcą i instytucją szkoleniową. Powiatowy Urząd Pracy zobowiązuje się do skierowania na szkolenie i sfinansowania kosztów szkolenia osób bezrobotnych, pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia osób bezrobotnych po zakończeniu szkolenia lub w czasie jego trwania, instytucja szkoleniowa zobowiązuje się do przeprowadzenia szkolenia, zgodnie z wymogami określonymi przez urząd pracy i pracodawcę.
  9. Finansowanie studiów podyplomowych realizowane jest na podstawie umowy o sfinansowanie kosztu studiów podyplomowych zawartej pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy (Starostą), a osobą uprawnioną. Osoba uprawniona składa wniosek zawierający uzasadnienie celowości dofinansowania, dokument wydany przez organizatora studiów podyplomowych, zawierający informacje o nazwie, terminie realizacji i koszcie studiów podyplomowych oraz dokument stanowiący uprawdopodobnienie zatrudnienia w formie pisemnej deklaracji przyszłego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia po zakończeniu studiów podyplomowych.
  10. Finansowanie kosztów egzaminów lub uzyskania licencji realizowane jest na podstawie umowy o sfinansowanie kosztu egzaminu lub uzyskania licencji zawartej pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy (Starostą), a osobą uprawnioną. Osoba uprawniona składa wniosek zawierający uzasadnienie celowości dofinansowania, dokument wydany przez instytucję egzaminującą lub wydającą licencję, zawierający informacje o nazwie, terminie egzaminu lub uzyskania licencji oraz nazwę i adres instytucji egzaminującej lub wydającej licencję oraz dokument stanowiący uprawdopodobnienie zatrudnienia w formie pisemnej deklaracji przyszłego pracodawcy o zamiarze zatrudnienia po zdaniu egzaminu lub uzyskaniu licencji.
  11. Nie finansuje się usług prowadzonych w formie e-lerningu lub blended learningu.
  12. Finansowanie usług rynku pracy realizowane jest po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku złożonego przez osobę uprawnioną.
  13. Przyznanie finansowania jest uzależnione od ustalonego indywidualnego planu działania.
  14. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku o szkolenie indywidualne realizowane pod potrzeby pracodawcy w ramach umów trójstronnych Powiatowy Urząd Pracy (Starosta) uzasadnia odmowę.
  15. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku o szkolenia indywidualne dla osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą, wniosku o sfinansowanie kosztu studiów podyplomowych, wniosku o sfinansowanie kosztu egzaminów lub uzyskania licencji Powiatowy Urząd Pracy (Starosta) informuje osobę składającą wniosek o przyczynach nieuwzględnienia tego wniosku.
  16. Ustala się na 2019 r. maksymalną kwotę finansowania usług rynku pracy w wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski" na podst. art. 20 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przy czym wysokość dofinansowania studiów podyplomowych nie może być wyższa niż 75% należności.
  17. W przypadku gdy koszt usług rynku pracy będzie wyższy niż przeciętne wynagrodzenie, wnioskodawca jest zobowiązany do pokrycia pozostałych kosztów we własnym zakresie. 

Ustalam zasady finansowania usług 14.06.2019 r.       
 
Z upoważnienia Starosty

Grzegorz Durak
Dyrektor
Powiatowego Urzędu Pracy
w Mielcu  

Przydatne informacje:

Załączniki

zas_fin_us_14_06_19
zas_fin_us_14_06_19.pdf 432 KB
wn_o_ st_ pod_20190801
wn_o_ st_ pod_20190801.pdf 508 KB
wn_o_egzamin_20190801
wn_o_egzamin_20190801.pdf 510 KB
Wn_szkol_grup_2019_FP-20190801
Wn_szkol_grup_2019_FP-20190801.pdf 452 KB
Wn_szkol_ind_dz_gosp_2019_FP-20190801
Wn_szkol_ind_dz_gosp_2019_FP-20190801.pdf 517 KB
wn_um_3str_zal1-20190801
wn_um_3str_zal1-20190801.pdf 478 KB
zalaczniki2_2A_2B_um_3str_2019
zalaczniki2_2A_2B_um_3str_2019.pdf 230 KB
zal_3_um_3str_formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis
zal_3_um_3str_formularz_informacji_przedstawianych_przy_ubieganiu_sie_o_pomoc_de_minimis.xlsx 77 KB
Informacje o publikacji dokumentu